نکات طلایی برای پشتیبانی وب سایت ورد پرسی

نکات طلایی برای پشتیبانی وب سایت وردپرسی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

[کل: 1 میانگین: 1]

اگر خودتان یا یکی از نزدیکانتان صاحب اتومبیل باشید، به خوبی می دانید که برای سالم ماندن اتومبیل از نظر موتوری و الکترونیکی باید در بازه های زمانی مشخصی اتومبیل را به تعمیرگاه ببرید و چکاپ کنید. حتی ممکن است ناگهان در اثر اتفاق ناگواری قطعه یا قطعاتی از اتومبیل خراب شده و نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد. سایت وردپرسی نیز مانند هر وسیله دیگری که از آن استفاده می کنید نیاز به نگهداری، تعمیر و پشتیبانی دارد تا به بهترین نحو وظیفه اش را انجام بدهد.

می دانیم که پشتیبانی از سایت وردپرسی در نگاه اول کار بسیار دشواری به نظر می رسد و فکر می کنید که به کمک یک برنامه نویس و یا وب مستر نیاز دارید، اما با مطالعه این مقاله و صرف کمی زمان در جهت یادگیری نکاتی که ذکر می کنیم به راحتی از پس تعمیر و پشتیبانی سایت وردپرسی خود برخواهید آمد.

بیایید کمی درباره وردپرس بیشتر صحبت کنیم. وردپرس یک CMS  (Content management system) قدرتمند است که حدود 19 میلیون سایت در سرتاسر جهان از آن استفاده می کنند. روزانه بیش از 500 وب سایت به کمک وردپرس ساخته می شود. به طور میانگین در هر ثانیه 17 محتوای جدید در این سیستم مدیریت محتوا منتشر می شود. همچنین واژه “ورد پرس ” ماهیانه 37 میلیون بار در گوگل سرچ می شود. یکی از برتری های وردپرس نسبت به باقی سیستم های مدیریت محتوا این است که، نزدیک به 14 درصد از وب سایت های برتر جهان با وردپرس مدیریت می شوند.

نکات مهمی وجود دارد که باید بدانید تا بتوانید سایت وردپرسی خود را مدیریت و پشتیبانی کنید. در ادامه مقاله به چند نکته اشاره می کنیم.

به روز رسانی منظم

هکر ها، بزرگ ترین خطری هستند که سایت وردپرسی شما را تهدید می کنند. طبق گفته یک مرجع معتبر (Succuri) علت هک شدن حدود 50 درصد از سایت های وردپرسی، به روز نبودن نسخه اجرایی آن ها است. شما به عنوان پشتیبان و مدیر وب سایت خود، باید همیشه نسخه اجرایی وردپرس خود را به روز نگهدارید. به روز رسانی سیستم مدیریت محتوا، علاوه بر ارتقای سطح امنیت، مشکلات دیگری را نیز برطرف خواهد کرد و همچنین به شما اجازه دسترسی به قابلیت ها و ویژگی های جدیدی در وردپرس را می دهد.

برای به روز رسانی سایت ورد پرسی خود، فقط کافی است از منوی داشبورد روی گزینه به روز رسانی کلیک کنید. بهتر است به جز نرم افزار اصلی سایت، همه پوسته ها و پلاگین های نصب شده بر روی سایت را نیز به روز رسانی کنید تا به این وسیله آسیب پذیری سیستم مدیریت محتوای شما کاهش یابد.

بهینه سازی پایگاه داده (Data Base)

مورد بعدی که در پشتیبانی سایت وردپرسی باید انجام شود بررسی پایگاه داده است. تمام پست ها، صفحات، گزینه های مورد استفاده در سایت و تنظیمات مربوط به آن در محلی به نام پایگاه داده (Data Base) ذخیره سازی می شوند. هنگامی که یک سایت وردپرسی نصب و راه اندازی می شود، یک پایگاه داده نیز ایجاد می شود تا تمام اطلاعات مربوط به آن سایت در آن ذخیره شود. به مرور زمان که پست های جدید منتشر و صفحات جدیدی ایجاد می شوند، حجم پایگاه داده افزایش میابد که این مورد باعث کند شدن و حتی هنگ کردن ناگهانی سایت شما می شود.

راه حل این مشکل نیز بسیار ساده است. تنها با بهینه سازی پایگاه داده سایت وردپرسی خود، این مشکل را بر طرف کنید. کاری که باید بکنید این است که پلاگین رایگان WP optimize را نصب کرده و با چند کلیک، پایگاه داده سایت خود را بهینه سازی کنید.

بکاپ گیری منظم از سایت

وقتی از اطلاعات و داده های تولید شده در سایت پشتیبان گیری یا بکاپ گیری کنیم، از آن ها در برابر اتفاقات ناگوار و ناگهانی که ممکن است برای سایت رخ دهد محافظت می کنیم. به این صورت هر اتفاقی که برای سایت بیفتد، جای نگرانی نیست چون با یک کلیک می توانیم داده های از دست رفته را بازگردانیم.

دو روش برای بکاپ گیری وجود دارد: بکاپ گیری به صورت دستی و بکاپ گیری به صورت خودکار. پشتیبان گیری به صورت دستی وقت گیر است و حتی ممکن است شما فراموش کنید که از بعضی اطلاعات پشتیبان گیری کنید و اگر این اتفاق بیفتد و مشکلی برای سایت پیش بیاید، همه اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

روش مطمئن تر و بهتر برای پشتیبان گیری از سایت ورد پرسی، استفاده از میزبان وب یا پلاگین  WordPrees است که به صورت مرتب از سایت شما بکاپ می گیرد. پشتیبان گیری با میزبان وب معمولاً به صورت هفتگی و در زمان مشخصی صورت می گیرد و هر نسخه که پشتیبان گیری می شود، جایگزین نسخه قبلی خواهد شد.

نظارت بر لینک های شکسته

پشتیبانی سایت وردپرس

یک لینک سالم و درست کاربر را به صفحه مورد نظرش می برد و بسیار برای او مفید خواهد بود ولی زمانی که یک لینک شکسته در صفحات وب سایت شما وجود داشته باشد، نه تنها برای کاربر یک تجربه بد و بی نتیجه رقم خواهد زد بلکه موتور جستجو هم سایت شما را از لحاظ کیفیت بسیار پایین ارزیابی می کند. پس هر چه سریع تر باید نسبت به تعمیر لینک های شکسته اقدام کنید.

دسترسی به تمام محتویات و صفحات سایت و بررسی سالم بودن لینک ها عملاً امکان پذیر نیست. یک راه حل ساده برای این مشکل استفاده از پلاگین رایگان Broken Link Checker است که برای نظارت بر لینک های شکسته در سایت ورد پرسی نصب می شود. این پلاگین به طور مداوم، تمام محتوای سایت را بررسی می کند و به محض شناسایی لینک های شکسته، هم در داشبورد وردپرس و هم در ایمیل مسئول سایت اعلام خواهد کرد. با این روش از انباشته شدن لینک های شکسته جلوگیری می شود و تعمیر آن ها در زمان کوتاه امکان پذیر است.

نظارت بر سرعت سایت وردپرسی

نظارت بر سرعت سایت از دیگر وظایف مهم در پشتیبانی سایت وردپرسی به حساب می آِد.از اساسی ترین عوامل محبوبیت یک وب سایت بین مخاطبان و همچنین در نگاه موتور جستجو، سرعت بالای سایت است. اگر بارگذاری سایت بیش از 3 ثانیه طول بکشد معمولاً مخاطب خسته شده و سایت را ترک خواهد کرد. به همین دلیل موتور جستجو بسیار به سرعت سایت های وردپرسی حساسیت نشان می دهد.

یک ابزار کارآمد و رایج در این زمینه، ابزار رایگان Pingdom  است. شما باید به عنوان مسئول یک سایت وردپرسی برای کنترل و نظارت بر سرعت سایت خود از این ابزار استفاده کنید.

دو پلاگین هم وجود دارد که به بهینه سازی سرعت وب سایت شما کمک خواهد کرد. اولین پلاگین، WP Super Cache است و پلاگین دوم WP Smuch It می باشد.

 

هر افزونه یا پلاگین که در سایت ورد پرسی خود نصب و راه اندازی می کنید بر سرعت و عملکرد سایت تأثیر خواهد گذاشت. با ایجاد هر صفحه در سایت، سرور سایت در ازای آن هزاران خط کد اجرایی اضافه خواهد کرد که موجب کندی عملکرد وب سایت خواهد شد.

یک نکته قابل توجه قبل از غیر فعال سازی پلاگین ها وجود دارد؛ شما باید قبل از غیر فعال سازی افزونه، از سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در زمان تست افزونه ها اطلاعاتی را از دست ندهید.

مقابله با نظرات اسپم در صفحات سایت وردپرس

یکی از بخش های مهم و اساسی یک وب سایت وردپرسی قسمت های مربوط به نظرات و پیشنهادات است است. شما به عنوان یک مدیر یا مسئول ‌سایت ممکن است هر روز با نظرات متفاوتی مواجه شده‌اید. گاهی در میان نظرات سایت، نظرات اسپم ( Spam ) یا همان هرزنامه هم پپکن است به چشم بخورد که بایستی با این‌گونه نظرات تاحدودی مقابله نمود. این نظرات اسپم فضای پایگاه داده سایت را اشغال می کنند و از کارایی و عملکرد سایت به میزان قابل توجعی کاهش می دهند.

نتیجه گیری

نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، برخی از راه های پشتیبانی از سایت وردپرسی شما است. اگر تا به حال به تعمیر و پشتیبانی سایت وردپرسی خود حساسیت نشان نداده اید، بهتر است تا از صفحات نتایج گوگل محو نشده اید شروع به کار کنید.

مطمئناً زمان و انرژی که صرف ساخت، رشد و پشتیبانی از وبسایت خود می کنید ارزشمند است و حتماً بازخورد های خوبی از تلاش خود خواهید گرفت. آژانس دیجیتال مارکتینگ وب وایت با سال ها تجربه به شما کمک می کند تا از سایت خود پشتیبانی کنید زیرا وب سایت شما بزرگ ترین چشم انداز از کسب و کار شماست پس باید تجربه ای لذت بخش برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

برای گرفتن مشاوره جهت طراحی سایت با شماره زیر تماس بگیرید.

09304852006

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دريافت مشاوره رايگان

به مشاوره نياز داريد؟

پس از تکمیل و ارسال فرم ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

09130077913