css چیست و چه کاربردی دارد؟...

css چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

[کل: 1 میانگین: 5]

 

شاید در اینترنت یا مطالب درج شده در وبسایت های آموزشی بارها نام css را شنیده باشید اما امروز می خواهیم معنا و مفهوم و کاربرد آن را برایتان شرح دهیم.

Css  در واقع مخفف عبارت (Cascading Style Sheets) می باشد که اگر آن را لغت به لغت معنا کنیم به معنای “ورقه هایی به سبک آبشار یا به شکل آبشار” می باشد. یک سری دستورات آبشاری پشت سر هم تحت عنوان کد، برای تغییر و تعیین اندازه و شکل و نوع قلم و …است  در واقع css زبانی است که با آن نحوه ی آرایش و شکل دهی عناصر مختلف در صفحات وب نشان داده می شود.

درواقع به کمک html و css با همدیگر می توان صفحات وب را طراحی کرد و به نحوه ی چیدمان و شکل دهی عناصر مختلف یک آرایش و نظم خاصی بخشید. در واقع css و html مکمل یکدیگر می باشند.

برای مثال می توان گفت وقتی که با استفاده از زبان html مکان های خاصی را در صفحه مشخص کردید، می توانید با استفاده از css نوع قلم و تصویر و اندازه و … را در آن تغییر دهید.

فایل های css معمولا در حافظه ی پنهان مرورگرها ذخیره می شوند و تبادل اطلاعات در شبکه را به شدت کاهش می دهند.

 زبان css برای اولین بار در دنیا توسط مجموعه ی cern یا همان سازمان پژوهش های هسته ای اروپا مطرح و متولد شد. در این زمان یعنی در سال 1994 زبان های دیگری نیز وجود داشتند و بحث های زیادی در این خصوص بین متخصصان و “کنسرسیوم وب جهانگستر” شکل گرفت و در نهایت در سال 1996 این زبان به صورت رسمی به دنیا معرفی شد.

اولین ورژن css در دنیا ورژن یک بود (css1) که این ورژن در همان سال 1996 ساخته شد. دومین آن css2 بود که در سال 1998 ساخته شد. و نسخه ی سوم 4 سال بعد از نسخه ی دوم به بازار عرضه شد. اگر می خواهید مفهوم css را دقیق تر درک کنید لازم است که قبل از آن مختصری در مورد  html بدانید زیرا این دو مکمل هم دیگر هستند امام متفاوت از یکدیگرند.

HTML در واقع مخفف عبارت (HYPER TEXT MARKUP LANGUAGE)  می باشد. این زبان یک نوع زبان نشانه گذاری برای ایجاد صفحات وب و اپلیکیشن می باشد. تمام زبان های برنامه نویسی به HTML وابسته می باشند.

css چیست و چه کاربردی دارد؟.

انواع روش های نوشتن css:

وقتی صحبت از CSS می شود باید با شیوه های نگارش آن نیز آشنا باشید. برای نوشتن CSS از سه روش استفاده می کنند.

روش اول: CSS به روش inline یا درون خطی:

دراین روش مشخصات و ویژگی ها در تگ مربوطه در همان صفحه ی اچ تی ام ال نوشته می شود.

روش دوم:css بهinternal  یا داخلی:

در این روش با نوشتن تگ

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دريافت مشاوره رايگان

به مشاوره نياز داريد؟

پس از تکمیل و ارسال فرم ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

09130077913