بر چه اساسی کاغذها نامگذاری شدن؟

پرسش و پاسخدسته بندی: گرافیک و طراحیبر چه اساسی کاغذها نامگذاری شدن؟
حسین فرهمند پرسیده شد2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم اندازه های کاغذ رو چطور نامگذاری کردن و بر چه اساسی؟

1 پاسخ‌ها
وب وایت عضو سایت پاسخ داده شد2 سال قبل

سلام دوست عزیز وقت شما هم به خیر باشه، خب اندازه ی این کاغذ ها هر چه به سمت کوچکتر رفته به نام b و c اسمگذاری میشن. در اینجا بررسی میکنیم که به چه طریق هست؛

گروه A

– در این گروه نسبت طول به عرض کاغذ عدد مطلق ۱/۴۱۴۲ است.

– اندازه مساحت کاغذ A0 در این گروه ۸۴۱ × ۱۱۸۹ mm و تقریبا برابر با یک متر مربع است که به عنوان استاندارد مبنا برای تعیین گرماژ یک ورق کاغذ استفاده می‌شود.

– کاغذهای کوچکتر با نصف کردن طول کاغذ بزرگتر به دو قسمت بدست می‌آید. برای مثال قطع A1 با نصف کردن طول کاغذ A0 به دو قسمت مساوی به دست می‌آید. بنابراین قطع A1 مساوی خواهد بود با ۵۹۴ × ۸۴۱ . همانطور که می‌بینید عرض کاغذ بزرگ‌تر بعد از نصف شدن طول کاغذ کوچکتر خواهد بود.

گروه B و C

اگر چه گروه A محدوده قابل قبولی از اندازه‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهند اما نمی توان گفت که لزوما کافی هستند. به همین دلیل اندازه‌هایی در دو گروه B و C علاوه بر گروه A ایجاد شده‌اند تا اندازه‌های غیر متعارف و خاص هم پوشش داده شوند. اندازه‌های گروه B و C هم از لحاظ هندسی مشابه اندازه‌های گروه A به دست آمدند. بر این اساس اندازه‌های گروه B به نحوی ایجاد شدن که هر اندازه از این گروه میانگین هندسی دو اندازه از گروه A باشد. برای مثال قطع کاغذ B1 تقریبا مابین قطع کاغذ A0 و A1 است. به این ترتیب از کاغذ A0 می توان قطع B1 و از قطع B1 هم می‌توان کاغذ A1 را به دست آورد. اما اندازه گروه C ما بین اندازه‌های گروه A و B قرار دارند. برای مثال قطع کاغذ C4 کوچکتر از B4 اما بزرگتر از A4 است. از اندازه های گروه C برای ساخت پاکت‌های مراسلاتی استفاده می‌شود.

[کل: 0 میانگین: 0]
این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
دريافت مشاوره رايگان

به مشاوره نياز داريد؟

پس از تکمیل و ارسال فرم ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

09130077913