الگوریتم کبوتر چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

[کل: 1 میانگین: 4]

 

اکثر افراد کم و بیش نام الگوریتم های گوگل را شنیده اند اما ممکن است درباره آن اطلاعات چندانی نداشته باشند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از کارآمدترین الگوریتم های گوگل به نام Pigeon آشنا نماییم. بنابراین در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش هایی از قبیل این که الگوریتم کبوتر یا Pigeon چیست؟ ساز و کار الگوریتم کبوتر به چه صورت است؟ را بیابیم.

 

چگونگی تکامل موتورهای جست و جو

در روزهای نخستین استفاده از اینترنت، تعداد نسبتاً کمی وب سایت وجود داشت و پیمایش در وب آسان بود. به محض این که اینترنت شروع به گسترش نمود، موتور های جست و جو ایجاد شدند تا به کاربران اجازه دهند سایت های مورد نظر خود را با سهولت بیش تری پیدا کنند.

اگر عبارتی را در موتور جست و جو تایپ کنید، این عبارت با وب سایت هایی مطابقت دارد که کلمات کلیدی عبارت جست و جوی شما را در محتوای خود گنجانده اند. گوگل از همین رویكرد استفاده نمود و از پیوند های بین سایت ها به عنوان نشانه اعتماد به وب سایت ها استفاده نمود، به سرعت بر سایر موتورهای جست و جو تسلط یافت.

امروزه گوگل صدها پارامتر را در وب سایت کاربر و خارج از آن بررسی می کند تا تعیین کند که آیا به عنوان نتیجه جست و جو کاربر نمایش داده می شود یا نه. فاکتورها ردپای دیجیتالی را تشکیل می دهند و هر فاکتور دارای وزن یا مقدار متفاوتی است که موتور جست و جو برای بازگرداندن نتایج با هم ترکیب می کند. یک رد پای دیجیتالی تعیین می کند که آیا نتیجه اصلی سؤالی است که کاربر در گوگل تایپ می کند.

وقتی یک عبارت جست و جو را در گوگل تایپ می کنید، الگوی سیگنال های مختلف وب سایت یا فاکتورهای رتبه بندی، از جمله میزان مرتبط بودن سایت شما را بررسی می کند تا لیستی از سایت های منطبق با جست و جوی کاربر را بیابد.

اکثر مردم نمی دانند که گوگل هر بار که شخصی چیزی را در نوار جست و جو تایپ می کند، جست و جوی زنده در کل اینترنت انجام نمی دهد. در واقع یک نسخه ذخیره شده از همه سایت هایی را که گوگل کشف کرده است، جست و جو می کند. به این نسخه گوگل ایندکس گفته می شود.

برای تشکیل فهرست، گوگل از برنامه های کوچکی به نام عنکبوت برای جست و جوی وب استفاده می کند. هر عنکبوت به این صورت کار می کند که از یک صفحه شروع می شود، سپس پیوند های موجود در آن صفحه را دنبال می کند و به محتوای صفحات بعدی نگاه می کند.

با خزیدن، محتوای وب سایت در سرورهای گوگل ذخیره می شود و فهرست ایجاد می شود. عنکبوت ها مرتباً با سرعت فوق العاده سریع تریلیون صفحه را می خزند. این اطمینان می دهد که ایندکس تا حد ممکن به روز بوده و سایت ها و اتصالات جدید به سرعت کشف می شوند.

چگونگی رتبه بندی نتایج جست و جو توسط گوگل

وقتی کاربر چیزی را در گوگل سرچ می کند، یک الگوریتم ایندکس را بررسی می کند و لیستی از وب سایت هایی را که با جست و جوی کاربر مطابقت دارند، در اختیار کاربر قرار می دهد. این نتایج بر اساس ارتباط، برجستگی و محبوبیت ارائه شده توسط پیوند های ورودی انتخاب و رتبه بندی می شوند.

این الگوریتم عوامل مختلفی را در سایت و خارج از سایت بررسی می کند تا مشخص کند کدام وب سایت ها مربوط به جست و جوی کاربر هستند. همه سایت های مربوطه به لیست اضافه می شوند، سپس بر اساس برجستگی رتبه بندی می شوند.

 

باز هم با اشاره به عوامل مختلف در محل و خارج از سایت، الگوریتم تعیین می کند که کدام سایت ها به بهترین وجه به جست و جوی کاربر پاسخ می دهند و این سایت ها در بالای نتایج جست و جو ذکر شده اند.

 

بهبود سئوی یک سایت بر ارتباط، برجستگی و عوامل محبوبیت پیوند برای وب سایت شما تأثیر می گذارد. اگر عناصر مناسب ردپای دیجیتالی یک سایت بهینه شود، در نتایج جست و جو آن سایت از رتبه بالاتری برخوردار است.

 

الگوریتم کبوتر گوگل

گوگل نیز مانند کشتی نوح از حیوانات و پرندگانی مانند پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، گورخر، کبوتر و … پر شده است که گاهی از آن به عنوان باغ وحش گوگل نیز یاد می شود. گوگل این حیوانات و پرندگان را با دلیل گرد هم آورده تا کاربران اینترنت از جست و جوهای خود تجربه ها و نتایج خوبی را کسب نمایند.

الگوریتم کبوتر برای نخستین بار در سال 2013 میلادی توسط موتور جستجوگر گوگل اجرا شد و اثرگذاری زیاد این الگوریتم در یافته ها و نتایج جست و جوی مرورگر گوگل کم نظیر بود.

گوگل الگوریتم کبوتر را جهت بهبودی نتایج و یافته های جست و جو و زیبایی بخشیدن به آن معرفی نمود. سپس این الگوریتم در سال 2014 در کشور هایی نظیر انگلستان، کانادا و استرالیا خودش را نشان داد. الگوریتم کبوتر به کاربر اینترنتی کمک می کند که در هنگام جست و جو نمودن عبارات مورد نیاز، مطالب مرتبط و مفید را نسبت به آن ها بیابد.

الگوریتم کبوتر تغییرات زیادی در جزئیات و کیفیت یافته ها و نتایج گوگل ایجاد نمود. علاوه بر این گوگل فاکتورهای رتبه بندی خود را به وسیله الگوریتم کبوتر ارتقا داد.

با راه اندازی الگوریتم کبوتر یکی از بزرگ ترین به روز رسانی یافته های جست و جوی مرورگر گوگل اتفاق افتاد و این الگوریتم به گونه ای طراحی شده تا الگوریتم جست و جوی محلی گوگل را به الگوریتم وب خود نزدیک نماید و باعث ارتقا فاکتورهای رتبه بندی بر پایه فاصله و مکان گردد.

رتبه بندی برخی از سایت ها توسط الگوریتم کبوتر دست خوش تغییراتی شد و البته بر روی رتبه بندی برخی از سایت ها هم تأثیری نداشت. تأثیر این الگوریتم بر روی سایت های مختلف این گونه بود؛ سایت هایی که در مکان های نزدیک به همان کسب و کار بیش تر مورد جست و جو قرار می گرفتند و به عبارتی به مکان های نزدیک کسب و کار خود خدمات ارائه می کردند، رتبه بهتری را از الگوریتم کبوتر کسب نمودند.

الگوریتم کبوتر گوگل اثرات مثبتی را برای سایت ها و کسب و کارهای کوچک و محلی داشت و سبب رونق یافتن آن ها گردید. همچنین الگوریتم کبوتر گوگل تغییرات زیادی را بر روی سئوی سایت ها به ویژه سئوی محلی ایجاد نمود.

همان طور که می دانید ساز و کار و نحوه عملکرد موتور جست و جوی گوگل بر اساس محتوا است که این محتوا می تواند در قالب متن، تصویر، ویدئو و صدا باشد. بنابراین جای خالی نوعی از محتوا به نام موقعیت مکانی یا لوکیشن درک می شد زیرا مکان هم جزء محتوا محسوب می شود.

گوگل برای اینکه قادر باشد از این محتوای مکانی به خوبی استفاده نماید و بهترین پیشنهادها و یافته ها را در اختیار کاربران اینترنتی قرار دهد الگوریتم کبوتر را ایجاد نمود.

گوگل نام کبوتر را برای الگوریتم خود برگزید چرا که کاربرد الگوریتم کبوتر به دلیل ماهیت کبوتر می باشد زیرا کبوتر پرنده ای است که قادر است تمام جزئیات را به دقت بدون جهت گیری فضایی یا مکانی مورد بررسی قرار دهد و از طرفی از کبوتر در ایام قدیم جهت انتقال نامه به مکان های دیگر استفاده می شده است.

عملکرد کبوتران به صورت دسته جمعی باعث تسریع فرآیند جستجو شده و افزایش سرعت نه تنها از کیفیت مطالب ارائه شده کم نمی‌کند بلکه دقت آن را نیز افزایش می‌دهد.

سئو محلی و اهمیت آن

سئوی محلی یک استراتژی جهت بهینه سازی موتور جست و جو است که به کسب و کار شما کمک می کند تا در نتایج جست و جوی محلی در گوگل بیش تر دیده شود.

 

هر نوع شغلی که دارای موقعیت فیزیکی یا منطقه جغرافیایی باشد، می تواند از سئوی محلی بهره مند شود. اگر کلمات کلیدی مهم مرتبط با کسب و کار خود را در گوگل جست و جو می کنید و در زیر آن نقشه ای با چند لیست ظاهر می شود. گوگل به شما نزدیک ترین مکان ها را نشان می دهد. سئوی محلی می تواند به شما در پیشرفت کسب و کار کمک کند؛ اما برای درک سئوی محلی، ابتدا باید بدانید که گوگل چگونه کار می کند.

 

بنابراین سئوی محلی سایت کسب و کار شما را برای جست و جوهایی که در نزدیک مکان کسب و کارتان انجام می شود، بهینه می نماید و سبب رونق کسب و کارتان می گردد.

 

پس از تجزیه و تحلیل رفتار کاربران در طی تریلیون جستجو، گوگل دریافت افرادی که به دنبال انواع خاصی از مشاغل هستند به نتایج نزدیک خود نیاز دارند. به همین دلیل الگوریتم جست و جوی محلی گوگل دارای یک فاکتور مجاورت است.

 

بنابراین گوگل هنگام جست و جوی کلمه کلیدی محلی (پرس و جو با قصد محلی) موقعیت مکانی کاربر را در نظر می گیرد. این اتفاق می افتد حتی اگر جستجوگر یا همان لوکال سرچر نام شهری را در جست و جوی خود وارد نکند. سال ها جست و جوی محلی وجود داشته است، اما به دلیل این که افراد فقط از رایانه های رومیزی خود استفاده می کنند محدود بوده است.

 

در سال های اخیر دسترسی تلفن همراه به اینترنت و جست و جو با کمک تلفن همراه گسترش یافته است. به همین دلیل سئو محلی برای موفقیت هر کسب و کار، ارائه محصولات یا خدمات محلی و بازاریابان محلی بسیار اهمیت پیدا کرده است.

اهمیت الگوریتم کبوتر گوگل در سئو

کمک به مشاغل محلی:

گوگل با استفاده از الگوریتم کبوتر نتایجی که به کاربر نشان می‌دهد را به نحوی سازمان ‌دهی می کند که نتایج بر اساس محل یا منطقه رتبه ‌بندی شوند. به همین دلیل کسب و کارهای محلی سئوی محلی سایت خود را ارتقا دادند تا به این ترتیب بتوانند مشتریان هدف خود را راحت ‌تر جذب نمایند.

شخصی سازی نتایج جست و جو:

گوگل همواره نتایج مرتبط و موردنیاز را به کاربران نشان می دهد؛ بنابراین با استفاده از الگوریتم کبوتر تعداد نتایج جست و جو نسبت به گذشته کاهش یافته و در واقع با توجه به موقعیت مکانی کاربر شخصی سازی شده‌اند و این باعث می‌شود که کار جست وجوی کاربر آسان گردد و سریع ‌تر به محتوای هدف خود برسد.

کسب جایگاه در جست و جوی محلی

کسب جایگاه در جست و جوی محلی

ثبت سایت در وب سایت ‌های دایرکتوری (Directory Websites) محلی:

دایرکتوری‌ها، منابعی هستند که فهرستی از سایت‌های مختص به یک کسب و کار را با تفکیک شهر یا منطقه به کاربر نشان می‌دهند؛ بنابراین الگوریتم کبوتر در جذب کاربر و افزایش ترافیک دایرکتوری‌ها فوق العاده بوده و کاربران زیادی را با تفکیک موقعیت، راهی این سایت‌ها نموده است.

بهره بردن از نظرات کاربران، پرسش و پاسخ‌ها

استفاده از زبان نشانه گذاری اسکیما:

اسکیما (Schema) مجموعه ‎ای از اطلاعات کوچک است که با اضافه کردن آن‌ها به یک سایت، یک توضیح کامل تر به سایت می دهد و گوگل هم در نتایج جست و جو این توضیحات اضافه را به کاربران نمایش می‌دهد.

موارد مورد تأکید الگوریتم کبوتر گوگل

سیگنال های طبیعی:

منظور از سیگنال‌های طبیعی، لینک‌سازی به صورت تخصصی و هوشمندانه است که روی رتبه طبیعی و محلی یک سایت مؤثر است.

تولید محتوا بر اساس مکان کسب و کار:

در این روش باید از ویدئوها و مطالبی که مرتبط به آن کسب و کار است، استفاده نمود.

رعایت کردن مبانی سئو محلی

پارامترهای جلب توجه الگوریتم کبوتر گوگل

انتخاب هاست ملی:

با توجه با نوع جست و جو در الگوریتم کبوتر، در انتخاب هاست خود دقت داشته باشید. در الگوریتم کبوتر گوگل ابتدا IP سایت را بررسی می‌ کند و اولویت نمایش نتایج برای یک کاربر ایرانی، سایت‌ هایی است که دارای آی پی ایرانی هستند.

کلام پایانی

چنانچه قصد راه اندازی سایت جهت کسب و کار خود را دارید، می توانید این امر را به متخصصان تیم وب وایت واگذار نمایید تا شاهد محتواها و طراحی های با کیفیت و دارای سئوی محلی باشید و همواره سایت شما از رتبه بالایی برخوردار باشد.

متخصصان با تجربه ی وب وایت با رعایت استانداردهای سئو و شناخت الگوریتم کبوتر و شناسایی مخاطبین محلی به شما کمک می‌کنند که با داشتن سایتی بی نظیر و با رتبه بالا در محدوده فعالیت خود با رقبای قدیمی و بزرگ فعال در اینترنت رقابت کنید.

بنابراین لازم است هر چه سریع تر به وب سایت این مجموعه به آدرس https://webwhite.ir مراجعه نمایید و یا با شماره های 09130077913 و 91010620-031 تماس حاصل فرمایید و جهت بالا بردن رتبه و داشتن سئو محلی سایت خود با بهترین پشتیبانی و خدمات، اقدامات لازم را انجام دهید.

 

نکاتی که در این مقاله بیان شد:

الگوریتم کبوتر چیست؟

الگوریتم کبوتر یکی از الگوریتم های گوگل است که گونه ای طراحی شده تا الگوریتم جست و جوی محلی گوگل را به الگوریتم وب خود نزدیک نماید و باعث ارتقا فاکتورهای رتبه بندی بر پایه فاصله و مکان گردد.

اهمیت الگوریتم کبوتر گوگل در سئو:

کمک به مشاغل محلی

شخصی سازی نمودن نتایج جست و جو

تغییر در ظاهر نتایج Pack

فاکتورهای موثر جهت کسب جایگاه در جست و جوی محلی:

ثبت سایت در نقشه گوگل

استفاده از زبان نشانه گذاری اسکیما

ثبت سایت در وبسایت ‌های دایرکتوری (Directory Websites) محلی

بهره بردن از نظرات کاربران، پرسش و پاسخ‌ها

مشاوره در مورد سئو با الگوریتم کبوتر

[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دريافت مشاوره رايگان

به مشاوره نياز داريد؟

پس از تکمیل و ارسال فرم ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

09130077913